Školení/webináře a novinky

Horizon Europe a nové podmínky Open Science

Dovolujeme si pozvat všechny projektové pracovníky MU na webinář Horizon Europe a nové podmínky Open Science!

Můžete vybírat ze dvou termínů:

18.11.2021 - 13.00 - 15:00 - Registrace zde

nebo

24.11.2021 - 10:00 - 12:00 - Registrace zde

Děkujeme a těšíme se na setkání s Vámi!

Novinky ze sociálních sítí

Archiv novinek

Open Science Workshop 2021

Open Science Workshop 2021

Dne 9. 6. 2021 v čase 10:00–16:00 skrze on-line videokonferenční platformu MS Teams uskuteční Open Science Workshop 2021.

Program se bude skládat z přednáškové a interaktivní části. Zahraniční hosté nás seznámí s aktuálním stavem projektových podmínek Open Science do programů Horizon Europe a také s příklady dobré praxe implementace Open Science do oblasti vědecké komunikace v zahraničí. Interaktivní část bude věnována diskuzi podnětů získaných na tzv. „Open Science Roadshow“, která probíhala během jarních měsíců na jednotlivých hospodářských střediscích.

Všichni jste srdečně zváni!

2021-03-12 Workshop Anonymization of Research Data

Srdečně Vás zveme na online workshop Anonymizace výzkumných dat - Anonymization of Research Data. Workshop je určen pro univerzitní veřejnost a vědecké pracovníky z celého spektra oborů (HSS I STM). Workshop bude probíhat v angličtině.

Kdy a kde

12. 3. 2021, 9:00–11:00 online na MS Teams.

Přednášející:

Prof. Dr. Fabian Praßer (Berlin Institute of Health, Universitätsmedizin Berlin)
RNDr. Michal Růžička, Ph.D. (Masarykova univerzita)
Mgr. Ing. Jiří Marek (Masarykova univerzita)

Těšíme se na setkání s Vámi!

19.2. 2021 14:00 - 16:00 online: MS Teams

2021-02-19 Workshop Sdílení výzkumných dat v humanitních a sociálních vědách

Srdečně Vás zveme na online workshop Sdílení výzkumných dat v humanitních a sociálních vědách.

Kdy a kde

19. 2. 2021, 14:00–16:00 online na MS Teams.

Přednášející:

Mgr. Hynek Cígler, Ph.D.
RNDr. Michal Růžička, Ph.D.
Mgr. Ing. Jiří Marek

• Základní úvod do oblasti Open Data.
  • Specifika výzkumných dat pro humanitní a sociální vědy.
  • Představení repozitáře Open Science Framework.
  • Implementace prvků Open Science do výuky.

Těšíme se na setkání s Vámi!

Cyklus školení Open Science pro vědce na Fakultě sociálních studií

Srdečně Vás zveme na cyklus online školení Open Science pro vědce na Fakultě sociálních studií.

• 6. 11. 2020 9:00–11:00 Úvod do Open Science
  • 13. 11. 2020 9:00–11:00 Open Access
  • 27. 11. 2020 9:00–11:00 Open Data
  • 4. 12. 2020 9:00–11:00 Data Management Plan

Vždy online na MS Teams.

• Představení Open Science – Open Access + Open (FAIR) Data.
  • Politika otevřeného publikování – představení principů Open Access green a gold.
  • Data management plan.
  • A mnoho dalšího.

Školení Open Science pro vědce na Pedagogické fakultě

Srdečně Vás zveme na online školení Open Science pro vědce na Pedagogické fakultě.

Kdy a kde

23. 11. 2020, 9:00–11:00 online na MS Teams.

• Úvod.
    • Představení Open Science jako nastupujícího trendu v publikační činnosti a produkci výzkumných dat – Open Access + Open (FAIR) data.
    • Možnosti podpory pro vědecké pracovníky na MUNI.
  • Představení dílčích oblastí Open Science.
    • Sdílení výzkumných dat – představení základních principů Open (FAIR) data, Open data jako projektová podmínka, Data management plan.
    • Politika otevřeného publikování – představení principů OA green a OA gold.
    • Financování publikování OA článků – OA jako projektová podmínka.
    • Pochybné (dříve predátorské) časopisy – základní doporučení pro jejich selekci.
  • Závěrečná diskuse.
    • Prostor na Vaše dotazy, podněty a připomínky.

Těšíme se na virtuální setkání s Vámi.

Školení Open Science pro vědce na Ekonomicko-správní fakultě

Srdečně Vás zveme na online přednášku Open Science pro vědce na Ekonomicko-správní fakultě.

• Představení Open Science – Open Access + Open (FAIR) Data.
  • Data management plan.
  • A mnoho dalšího.

OpenAIRE národní workshop 2020

Všechny zájemce o problematiku otevřené vědy a otevřených vědeckých dat zveme v sobotu 7. 11. 2020 k účasti na OpenAIRE Národním workshopu 2020. Na workshopu zazní přednášky z mnoha oblastí Open Science – seznámíte se s evropským projektem OpenAIRE, který zajišťuje podporu Open Science po celé Evropě, včetně regionálního bodu v ČR, dozvíte se výsledky průzkumu datových repositářů v ČR, seznámíte se Creative Commons licencemi pro využití ve vědě a naučíme se, jak na moderní plánování správy s využitím technických nástrojů typu Data Stewardship Wizzard.

Akce proběhne on-line, účast je bezplatná, registrace není nutná. Akce je pořádána projektem OpenAIRE Advance, technicky ve spolupráci s konferencí OpenAlt 2020. Bližší informace naleznete na webu akce.

Open Science Workshop 2020

Dne 16. 10. 2020 se v čase 10:00–16:00 uskuteční skrze on-line videokonferenční platformu MS Teams Open Science Workshop 2020.

Program se bude skládat z několika částí:

1. Přednášková část – můžete se těšit na vystoupení českých i zahraničních expertů, kteří vás seznámí se stavem Open Science nejen na MUNI, ale i ve světě a představí nástroje pro plánování správy výzkumných dat.
  2. Interaktivní část – v rámci workshopu bude mít možnost interaktivně diskutovat o svých motivacích a obavách v oblasti Open Science, a to se zvláštním důrazem na situaci na MUNI.
  3. Přednáška předsedy výkoného výboru EOSC – Evropský pohled na Open Science v keynote předsedy výkonného výboru European Open Science Cloud. Z časových důvodů přednášejícího zařazujeme na závěr setkání.

Všichni jste srdečně zváni!