Mordechai Muki Haklay, profesor geografické informatiky na University College London, jeden z předních současných proponentů občanské vědy a zakladatel konceptu Extreme Citizen Science (ExCiteS) mluví o občanské vědě jako o "systematickém sběru a analýze dat; rozvoji technologií; testování přírodních jevů a dalším rozšiřování těchto činností na převážně zájmové bázi." (Haklay, 2011). Tyto aktivity probíhají v rámci jednotlivých projektů, které "obsahují přesné a otestované pokyny pro účastníky, data jsou různými způsoby ověřována a výsledky jsou jasně měřitelné a mají přínos nejen pro vědu, ale i pro společnost." (Bonney, 2007).

Haklay (2011) rozlišuje občanskou vědu obecně na:
1) tradiční, kdy smyslem zapojení se je agregace dat, popis dat, případně i účast na jejich interpretaci a tvorbě závěrů

2) se zaměřením na environmentální spravedlnost, kterou charakterizuje nejčastěji úsilí o změnu stavu, který je v nějaké lokalitě vnímán veřejností jako nevyvážený. Pořízení dat a jejich vyhodnocení směřuje k analýze stavu a případné změně. Příkladem je jak program Global Community Monitor (GCM), který zaměřuje na znevýhodněné komunity žijící v oblastech poškozovaných znečišťováním ovzduší z průmyslových zdrojů, které jsou ale úřady a odpovědnými společnostmi ignorovány. Téma se objevuje i ve filmu Erin Brockovich (2000, režie Steven Soderbergh). Podobně je možné uvést The GLOBE Program (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), kde členové komunity sbírají, odesílají a analyzují data z měření po celém světě s cílem zlepšovat životní prostředí v lokálním, regionálním i globálním měřítku.

3
) (citizen) cyberscience, která odkazuje k využívání informačních a komunikačních technologií při přípravách, ale hlavně realizaci (všech možných fází) vědeckého výzkumu. Tuto pak můžeme dále dělit na:

a) volunteered computing, což je termín označující dobrovolné poskytování nevyužitých zdrojů vlastní počítačové kapacity pro účely výzkumného projektu. Jde například o:
Einstein@Home zaměřující se na astrofyzikální data
Folding@Home zaměřený na skládání proteinů
BOINC poskytující výkon pro distribuované výpočty, nebo dřívější SETI@home, který analyzoval data z radioteleskopů
DreamLab platforma využívající výpočetní výkon chytrých telefonů k podpoře vědeckého výzkumu
Charity Engine poskytující služby a výpočetní výkon aktivitám spojeným s charitou, případně komerčním aktivitám, kdy je část zisku na charitu poslána
GPUGrid projekt distribuovaných výpočtů pro biomedicínský výzkum
e-Science Central, což je plnotextový archiv vědeckých časopisů Korean Federation of Science and Technology Societiess s volným nebo otevřeným přístupem
Quake-Catcher Network (QCN) byl do roku 2023 fungující projekt, který využíval akcelerometry v noteboocích a chytrých telefonech k detekci zemětřesení a zlepšení sítě seismických senzorů
Ibercivis byla platforma pro vědecké výpočty především ve fyzice, biologii a chemii
Příkladem mimovědního využití tohoto přístupu je GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search), nebo distributed.net se zaměřením na matematiku a kryptografii.

b) volunteered thinking

c) participatory sensing

Další názvy a přístupy
CS jako nejčastější zkratka pro "Citizen Science", tedy občanskou vědu.
PPSR jako "Public Participation in Scientific Research" (veřejná účast na vědeckém výzkumu) zdůrazňuje aktivní roli veřejnosti ve výzkumných procesech.
CBSR jako "Community-Based Scientific Research" (vědecký výzkum založený na komunitě) klade důraz na komunitní aspekt vědecké spolupráce.
PPSM jako "Public Participation as a Fundamental Component of the Scientific Method" (veřejná účast jako základní složka vědecké metody) je spojena s hlubší integraci veřejnosti a vědeckých metodologií.
PPSR jako "Public Participation in Scientific Research" (veřejná účast na vědeckém výzkumu) akcentuje aktivní roli veřejnosti ve výzkumných procesech.

Použité literatura
BONNEY, R., 2007 ‘Citizen science at the Cornell Lab of Ornithology’. In R. Yager & D. Falk (Eds.), Exemplary science in informal education settings: Standards-based success stories. Arlington, VA: NSTA Press.
HAKLAY, M., 2011. Classification of Citizen Science Activities. In: Wordpress [online]. 2023-08-11 [cit. 2023-12-10]. Dostupné z: http://povesham.wordpress.com/2011/07/20/classification-of-citizen-science-activities/

Tipy
PocketLab datové senzory, digitální laboratorní zápisníky a zdroj učebních studijní materiály pro výuku vytvořené učiteli
Sciencewise - mezinárodní program zapojení veřejnosti, který umožňuje tvůrcům politik vytvářet sociálně informovanou politiku se zvláštním důrazem na vědu a technologie. Tento program staví na veřejném dialogu, který poskytuje vhled do názorů, obav a přání obyvatel a poskytuje umožňuje tak rozhodovacím orgánům vytvářet politiky, které jsou v souladu s názory veřejnosti.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info